Adam Mickiewicz

"I zostaną w mej myśli – i w drodze żywota. Jak kompas pokażą mi, powiodą, gdzie cnota. Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie…"

niedziela, 28 lutego 2016

Galerie zdjęć z TROPEM WILCZYM 2016 w Kłodzku



Mamy je! Zdjęcia z Biegu - 2016!
     Albumy spływają od hojnych ludzi - wspaniałych fotografów. Podziel się i Ty tym co masz w swoich zasobach, nawet jeśli to tylko kilka zdjęć.

Galerie zdjęć:

Album nr 1 - zdjęcia Kacpra Lewickiego

Album nr 2 - zdjęcia Jarka Derkowskiego

Album nr 3 - zdjęcia na stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku

Album nr 4 - zdjęcia Tomka Naumowicza

Album nr 5 - zdjęcia p. Pawła Popiela ze startu (na FB)

Album nr 6 - zdjęcia p. Pawła Popiela  z mety na Twierdzy Kłodzkiej

Album nr 7 - zdjęcia z profilu FB burmistrza miasta p. Michała Piszko

Filmy:
Złożenie kwiatów pod byłą siedzibą PUBP w Kłodzku - film Daniela Denysa

Mała Wataha (1963 m, lub "trochę" więcej) - film Daniela Denysa

Zdjęć będzie duuużo więcej!

Podziękowania 2016. Początek...

          Wszystkim zaangażowanym przy organizacji, sprawnym i ciekawym przygotowaniu i przeprowadzeniu TROPEM WILCZYM BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w imieniu organizatorów - Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi w Kłodzku skłądamy serdeczne podziękowania.

       I prośba: do dodawanych zdjęć na FB dodajemy znacznik #tropemwilczym2016 - wtedy będziemy widoczni w całej Polsce. I drugi znacznik - nasz Kłodzki:
#tropemwilczym2016klodzko

      I oczywiście o zdjęcia proszę na naszą stronę: można je wysyłać na maila komorowskijaroslaw@gmail.com  Można też przekazać zdjęcia w innyc spoósb - na pendrivie lub na płycie. Kontakt: 500-224-135
Jarosław Komorowski

sobota, 27 lutego 2016

28.02.2016 - Bieg Tropem Wilczym i obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wykletych w Kłodzku

        28 lutego 2016 będzie miał miejsce Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 
Podajemy najważniejsze informacje w skrócie.
12.00 - złożenie kwiatów pod krzyżem i obeliskiem przy dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kłodzku (ul. Grunwaldzka),
12.30 - Msza Święta w intencji ojczyzny w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku (oo. jezuici)
14.00 - spotkanie na stadionie (Uwaga! Zmiana! Start Biegu na stadionie w Kłodzku odbywa się z płyty asfaltowej obok placu zabaw dla dzieci - tor wrotkarski),
14.15 - start Małej Watahy; 1963 m, lub troszkę więcej... :),
14.25 - start Dużej Watahy - 9 km
14.30 - 16.00 - meta na Twierdzy Kłodzkiej, wręcznie medali, biesiada patriotyczna, grochówka wojskowa, ognisko, ciastka zwycięstwa w kształcie litery V, śpiew pieśni patriotycznych, losowanie 3 podwójnych wejściówek na film "Historia Roja"

          Informacje dodatkowe:
1. Zapisy zakończyły się wraz z wyczerpaniem limitu uczestników. 
2. Tak jak informowaliśmy 21 lutego 2016 - w niedzielę 28 lutego Biuro Biegu jest czynne w godz. 13.00 - 13.40. Po tym czasie nieodebrane pakiety można nabyć w kwocie 20 zł. (13.40 - 14.00)
3.  Dla osób, które chciałyby przekazać część ubioru wierzchniego przed startem (nie przekazujemy portfeli, ani innych cennych przedmiotów) istnieje taka możliwość. Trzeba jednak odzierz oddać we zapakowaną we własny worek na śmieci. Worek należy opatrzyć naklejką z podpisem właściciela. Osoba zajmująca się w.w. czynnościami przyjmuje depozyt przy wejściu do hali sportowej w godz. od 13.00 do 13.50. Depozyt należy odebrać na Twierdzy Kłodzkiej po przybiegnięciu na metę.
4.  W czasie Biegu ( na starcie i na mecie) będzie miała miejsce zbiórka publiczna na pomnik Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33. Zbiórka wpisuje się w ramy projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja


Ciastka zwycięstwa z kuchni Weroniki i Dominiki





          „Bo piękno na to jest, by zachwycało/ Do pracy – praca, by się zmartwychwstało”. W słowach tych zawiera się ważne stwierdzenie, że skoro „kształtem miłości jest piękno”, to jest ono zawsze praktyczne, a uzyskuje się je przez pracę i poświęcenie. Tak dziś wyglądała kuchnia Weroniki, Dominiki i pewnie jeszcze kilku osób (Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żelaźnie), które wypiekały ciastka zwycięstwa w kształcie litery "V" na jutrzejszy Bieg Tropem Wilczym.
         Co mogę zrobić, w czym mogę pomóc? To zdanie, które przed IV edycją Tropem Wilczym słyszałem wyjątkowo często. Jednak są osoby, które potrafią w niesamowicie wyjątkowy sposób zrealizować swoje powołanie do upiększania świata. Np. poprzez zrobienie czegoś twórczego, po swojemu, a co jednocześnie ubogaca inicjatywę wielu dodając wielką wartość. 
       Poniżej więcej zdjęć z prac w kuchni Weroniki i Dominiki. 
Jarosław Komorowski

czwartek, 25 lutego 2016

Pierwszy dzień pracy biura biegu TROPEM WILCZYM A.D. 2016



         Powiedzieć trzeba to jasno: wspaniali ludzie odwiedzili nasz sztab organizacyjny w Kodzku. Spotkaliśmy wielu prawdziwych patriotów zatroskanych o losy Polski, kochających prawdę, normalnych, zdrowych i silny swoimi przekonaniami Polaków. Aż chce się żyć! Więcej nadziei i optymizmu  - jest siła!
            Jutro będzie tak samo... Nie! Będzie lepiej. Zapraszamy od 15.

Przed otwarciem biura biegu - 25.02.2016



             Dziś zaskoczyła nas ilość osób, które dosłownie PRAGNĘŁY już dziś aby pakiety startowe były w ich posiadaniu. Było Was niespełna 150 osób. Jest z nami 11 Kłodzka Drużyna Harcerska "Kajman". Harcerze już drugi raz będą nam pomagać, zwłaszcza na mecie. Harcerze i harcerki oczywiście :)
             Biuro działało pełną parą od 15 do 18. Jutro powtórka z rozrywki. Zapraszamy!
Osoby, które do soboty do godz. 13 nie uiszczą opłaty a są zapisane zostaną wykreślone z listy aby nie blokować miejsca innym - tym, któzy chcą pobiec. Informujcie o tym znajomych. 
         Dziękujemy za każdy rodzaj pomocy, serdeczności i wyrazy wsparcia.

Nowa, dokładna mapa dla DUŻEJ WATAHY


             Bardzo dziękujemy p. Kornelowai Drążkiewiczowi. Oto jego dzieło - dokładna mapa Biegu długiego, któym biegnie DUŻA WATAHA. Zapoznać się warto...

Oświadczenie o stanie zdrowia oraz zgody rodziców i opiekunów prawnych na udział w Biegu

      Pobierz oświadczenie o stanie zdrowia i/lub zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, wydrukuj i przyjdź z pospianym dokumentem do Biura Biegu.
      Będzie szybciej. :)
ZAPRASZAMY!!!

środa, 24 lutego 2016

Zbiórka publiczna w czasie Biegu Tropem Wilczym



         W czasie Biegu ( na starcie i na mecie) będzie miała miejsce zbiórka publiczna na pomnik Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33. Zbiórka wpisuje się w ramy projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.

           Wielki Głód zwany na Wschodzie „hołodomor” (dosłownie: śmierć przez zagłodzenie) był klęską głodu w latach 1932-33 na terenach Związku Sowieckiego (głównie ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej) wywołaną polityką wewnętrzną ZSRS. Władze tego państwa wprowadziły kolektywizację rolnictwa oraz bezpłatne oddawanie produktów rolnych na rzecz państwa. Obowiązkowe dostawy przewyższały możliwości produkcyjne wsi, co spowodowało jej drastyczne zubożenie. 
      Według różnych szacunków klęska głodu pochłonęła od 3 do 6 milionów ludzi, w tym 21 tysięcy Polaków. 
            Wielki Głód jest dziś symbolem, ale nie jedynym znanym przypadkiem klęski głodu na terenach Związku Sowieckiego. Pierwszą z nich datuje się na 1921 rok, a ostatnią dopiero na 1947. Łącznie w tym czasie śmierć poniosło około 10 milionów osób.
        Do chwili obecnej parlamenty 26 państw uznały Wielki Głód za ludobójstwo. Wśród nich znajdują się parlamenty Polski, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii czy Australii.

wtorek, 23 lutego 2016

Informacja dotycząca opłat i pakietów startowych

         Uprzejmie inforemujemy, że opłatę za pakiety startowe należy uiścić za pomocą dotpay bądź na miejscu w Birze Biegu w dniach od czwartku do soboty. 
         Osoby, które nie odbiorą pakietów startowych do soboty do godz. 13.00 a wcześniej nie dokonały opłaty zostaną wykreślone z listy uczestników Biegu.
        Osoby, które dokonały opłaty, a nie mogą odebrać pakietu startowego mogągo odebnrać w niedzielę w godz. 13.00 - 13.40 przy hali sportowej na stadionie w Kłodzku.
        Po wykreśleniu z listy osób tych, którzy nie uiszczą opłat zapewne powstaną wolne moejsca. W sobotę w godz. popołudniowo-wieczornych na naszej stronie zostanie umieszczona informacja o ilości wolnych miejsc. Zapisy w niedzielę: 20 zł od osoby za pakiet startowy.

niedziela, 21 lutego 2016

Ważne informacje przed startem


         Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żonierzy Wyklętych jest największym biegiem pamięci w Polsce; jest także największą imprezą masową towarzyszącą obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kłodzko po raz drugi włącza się w organizację i upamiętnianie żołnierzy podziemia niepodległościowego poprzez organizację biegu. 
         
 Informacje o Biegu
1. Zapisy odbywają się do wyczerpania limitu uczestników (350), nie później jak do 27 lutego 2016 roku do godz. 14.00.
2. Bieg odbędzie się 28 lutego 2016 r. O godz. 14.00 na stadionie w Kłodzku przy ul. Kusocińskiego (wjazd od ul. Sportowej) rozpoczyna się spotkanie. Ok. godz. 14.15 przewidziany jest start Biegu: 
- najpierw startuje Mała Wataha - bieg symboliczny na trasie 1963 m (upamiętniający datę śmierci ostatniego z wyklętych - Józefa Franczaka ps. Lalek),
- następnie startuje Duża Wataha (bieg na 9 km).
3. Osoby, które będą uczestniczyć we Mszy Świętej w kościele jezuitów, lub które chcą mieć samochody bliżej Twierdzy Kłodzkiej, aby szybciej trafić do nich po biegu informujemy, że jeden z parkingów w centrum Kłodzka znajduje się przy ul. Daszyńskiego (wjazd od ul. Daszyńskiego).
4. Odbiór pakietów startowych odbywać się będzie od czwartku do soboty (25-27.02) w budynku parafii oo. jezuitów (po schodach od wejścia bocznego)

w godzinach:
- czwartek - 15.00 - 18.00,
- piątek - 15.00 - 18.00
- sobota - 10.00 - 14.00
- niedziela - 13.00 - 13.40 (w dniu biegu opłata za zapisanie się - 20 zł/za pakiet),
5. Każdy uczestnik Biegu jest dodatkowo ubezpieczony NNW. 
6. Organizator zastrzega, że nie jest w stanie zagwarantować każdemu deklarowanego w zapisach rozmiaru koszulki (zapisy musiałyby zakończyć się conajmniej 1,5 miesiąca przed imprezą). Dlatego w tym przypadku istnieje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Oczywiście dołożymy wszelkich starań, aby każdy  otrzymał koszulkę najbardziej dopasowaną do swoich rozmiarów.
7. Dla osób, które chciałyby przekazać część ubioru wierzchniego przed startem (nie przekazujemy portfeli, ani innych cennych przedmiotów) istnieje taka możliwość. Trzeba jednak odzierz oddać we zapakowaną we własny worek na śmieci. Worek należy opatrzyć naklejką z podpisem właściciela. Osoba zajmująca się w.w. czynnościami przyjmuje depozyt przy wejściu do hali sportowej w godz. od 13.00 do 13.50. Depozyt należy odebrać na Twierdzy Kłodzkiej po przybiegnięciu na metę.
8. Osoby zapisane, które uiściły opłatę zobowiązane są do odebrania pakietów startowych w wyznaczonym terminie. Medale zdobyć można tylko w dniu Biegu. Medal przeznaczony jest dla osób uczestniczących w Biegu. Nie można go doberać w innym terminie.
9. Na uczestników Biegu czekają liczne niespodzianki na mecie: ognisko, grochówka wojskowa, kiełbaski, śpiew pieśni patriotycznych, ciastka zwycięstwa w kształcie litery V.



Imprezy towarzyszące
12.00 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy obelisku i krzyżu obok dzwnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kłodzku na ul. Grunwaldzkiej (obecnie - część budynku to siedziba przedszkola)

12.30 - Msza Święta w intencji Polski i Polaków w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku (oo. jezuici)

        W razie jakichkolwiek pytań lub wątrpliwości prosimy o kontakt: tel. 500-224-135 
Jarosław Komorowski
Koordynator Biegu

MAŁA WATAHA (mapka biegu na 1963 m)



                Prezentujemy mapkę krótkiego Biegu - MAŁEJ WATAHY. Do Biegu zaproszeni są wszyscy. Mamy jeszcze wolne miejsca. Dołączajcie!

DUŻA WATAHA (mapka biegu na 9 km)



          Ze względów bezpieczeństwa DUŻA WATAHA - bieg długi w Kłodzku został nieznacznie zmieniony i z tego względu jest krótszy. Za zmianę przepraszamy. Poniżej przedstawiamy mapki DUŻEJ WATAHY. Zapraszamy do zapoznania się i/lub treningów na tej trasie.
         Do Tropem Wilczym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostało zaledwie 7 dni. Przygotowania trwają pełną parą. Są jeszcxze wolne miejsca. Zapisy na naszej stronie oraz od czwartku do soboty w Parafi Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. (oo. jezuici) - sala 3 i 4.
       Mapki widoczne po rozwinięciu czytaj więcej poniżej...

wtorek, 16 lutego 2016

Jak zapisać więcej niż jedną osobę na jedno konto?

             Na prośbę kilku osób spieszymy z wyjaśnieniem dotyczącym tego, w jaki sposób zapisać więcej niż jedną osobę na jedno konto w programie rejestracyjnym na nasz Bieg.
              Jeśli już założyłeś(aś) konto na stronie https://elektronicznezapisy.pl/# i zapisałeś pierwszą osobę, czyli np. siebie :) otwórz powyższe zdjęcie. Nad polem wpisywania nazwiska widnieje baner - "ZAPISZ INNĄ OSOBĘ". Wystarczy kliknąć i dodać kolejną osobę.
           W razie jakichkolwiek problemów proszę o kontakt: 500-224-135.
Jarosław Komorowski

poniedziałek, 15 lutego 2016

Biegnij Tropem Wilczym! Karm się historią! Zajadaj ciastka zwycięstwa w kształcie litery V!


        Mawiają, że „historia jest nauczycielką życia”, pozwala unikać błędów i robić rzeczy dobre. Są takie momenty, wydarzenia, kiedy to w sposób szczególny można karmić się historią. Przebywając w określonym miejscu i czasie czujemy się wzmocnieni; odczuwamy ogromną siłę, motywację, radość, dumę i ochotę do działania, zwłaszcza do pracy nad samym sobą. Tak właśnie jest w przypadku Tropem Wilczym - Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Byłem, biegłem, karmiłem się historią. Miałem możliwość obserwacji emocji wielu biegnących. Od 1 marca 2015 r. inaczej patrzę na wiele spraw, w inny sposób zabieram się do pewnych trudnych zadań. Wyklęci, niezłomni... Nie złamali się, wielu z nich straciło życie. Wydaje się, ze pokonani, a jednak zwycięzcy. To daje do myślenia...
           Rok temu w Kłodzku kilkanaście dziewcząt i kobiet w różnym wieku, nie znających się zupełnie - odpowiedziało na zaproszenie do współuczestnictwa w organizacji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kłodzku. Dla biegnących przygotowały ponad tysiąc ciastek zwycięstwa w kształcie litery V, którymi zajadaliśmy się na Twierdzy Kłodzkiej - w miejscu naszej mety.
        Pomysł wziął się nie wiadomo skąd. A właściwie wiadomo: z zamyślenia nad tym w jaki sposób połączyć to, co zwyczajne, codzienne, ludzkie, ze sprawami idei, przekazu, który niosą z sobą żołnierze wyklęci i ich życiorysy. Słodkości lubi większość z nas. Przyszłość może być "na słodko" tylko wtedy, kiedy przyłożymy się mocno do naszego "teraz", kiedy nie zapomnimy naszej historii i kiedy pielęgnować będziemy pamięć o bohaterach.
       Takimi z pewnością są niezłomni, wyklęci. Ukrywanie się w lasach, niedojadanie, ciągły stres, strach, ucieczka, walka, chłód oraz zmęczenie - dawały się we znaki. Z pewnością wielkim darem dla nich byli łącznicy, którzy dostarczali pożywienie. Podejrzewam, że wielką radością dla nich było odnalezienie w prowiancie przygotowanym przez dobrych ludzi drożdżówki, słodkiego ciastka lub innych niestandardowych niespodzienek. Dziś my poprzez częstowanie ciastkami zwycięstwa biegnących oraz wszystkich, którzy zameldują się na mecie biegu pragniemy próbować tworzyć emocje podobne do tych, które towarszyły wyklętym, którzy w prowiancie, ukryci w lasach, jarach, rozpadinach skalnych, czy zwykłych ziemankach - odnajdywali słodkie przysmaki.
        Będzie pięknie! I smacznie! Bedziemi karmić się hostorią, zajdać smacznymi ciastkami zwycięstwa, przebywać wspólnie w atmosferze radości i wdzięczności za Polskę, za tych, którzy ją budowali oraz zapłacili za naszą ojczyznę najwyższą cenę, cenę życia.
     Poniżej przepis na ciastka zwycięstwa. Do wykorzystania, rozpowszechania, naśladowania. Ciastka krucho-drożdżowe. Polecam!
Jarosław Komorowski

Przepis na Ciastka zwycięstwa (w kształcie litery V)

wtorek, 9 lutego 2016

Przygotowania do Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kłodzku idą pełną parą


            IV Edycja Tropem Wilczym,Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zbliża się wielkimi krokami. Pracownicy Fundacji Wolność i Demokracja dwoją się i troją, aby w każdej ze zgłoszonych do Biegu miejscowości nie zabrakło koszulek, medali, pomysłów i aby wszystko dopięte było na ostatni guzik. Niektórzy wytrwale trenują, inni wczytują się w życiorysy niezłomnych, jeszcze inni oglądają materiały filmowe, czy organizują pokazy takowych w swoim środowisku. Ojcowie i matki, dla których wychowanie patriotyczne własnych pociech jest ważnym i nieodzownym składnikiem całościowego wychowania wykorzystują okazję do wspólnej nauki ważnych wartości poprzez przygotowanie i uczestnictwo w tym Biegu. Nauczyciele, którzy angażują się w organizację jak również w informowanie o Biegu zauważają jak wielka moc tkwi w sile świadectwa...
          Przykładów można by wymieniać wiele. Koła gospodyń wiejskich przygotowują się do smacznych wypieków ciastek zwycięstwa w kształcie litery "V", którymi pczęstują biegaczy. Stopka wilka, zakrwawiona, odbita na śniegu jest coraz bardziej znanym, popularnym i rozumianym znakiem kojarzonym z żołnierzami podziemia niepodległościowego, którzy nie zgodzili się na wielki zabór komunizmu, na niby-polskość, lecz stali mężnie na straży niepodległości. "Żyli prawem wilka..." My tak nie musimy. Możemy być wolni. Ale wolność kosztuje, trzeba do niej nieustannie dorastać i zdobywać ją. Temu między innymi służy wielki projekt, jakim jest TROPEM WILCZYM. BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.
Jarosław Komorowski