Adam Mickiewicz

"I zostaną w mej myśli – i w drodze żywota. Jak kompas pokażą mi, powiodą, gdzie cnota. Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie…"

poniedziałek, 23 lutego 2015

Ważne informacje

      Na finiszu przygotowań do Biegu przekazujemy garść ważnych informacji:
1. Osoby, które są zapisane, a nie mogą wystartować prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w celu umożliwienia wystartowania innym (komorowskijaroslaw@gmail.com, 500-224-135)
2. Pakiety startowe można odbierać w piątek w godz. 12.00 - 15.15 oraz w niedzielę od 9.45 do 11.30 w KCKSiR.
3.W pakiecie startowym oprócz koszulki i broszury o Żołnierzach Wyklętych znajduje się jeszcze kilka upominków. Jakie to materiały? Dowiecie się wkrótce!

dziś wieczorem więcej informacji...

1 marca - przyjdź z flagą na trasę Biegu Tropem Wilczym w Kłodzku!

 Zaproszenie dla kibiców
            Na trasę Biegu Tropem Wilczym w Kłodzku zapraszamy całe rodziny z symbolami, które ukażą nasze przywiązanie do Polski:
- zabieramy z sobą flagi Polski (różnych rozmiarów, ważne,że biało czerwone - barwy niezwyciężone!),
- oraz/lub wizerunki żołnierzy wyklętych. (tutaj znajdziesz portrety bohaterów, (ale internet od kilku lat zapełnia się informacjami i fotografiami żołnierzy podziemia niepodległościowego)
       W sposób szczególny kibiców zapraszamy na ul. Armii Krajowej oraz Wojska Polskiego. Te ulice już z nazwy niejako "proszą się" o przybycie w tym dniu, na TEN BIEG i nie szczędzenie głosu dla tych, którzy chcą biegiem upamiętnić walczących o wolną Polskę w czasie pierwszych kilkunastu lat PRL.

DLA KIBICÓW, KTÓRZY DOTRĄ DO METY BIEGU WRAZ Z UCZESTNIKAMI LOSOWANIE PAKIETÓW BIEGOWYCH (DO WYLOSOWANIA 5 PAKIETÓW: koszulka, kalendarzyk, opaska odblaskowa, medal, inne)
 

środa, 18 lutego 2015

"Śmierć Rotmistrza Pileckiego" - kształtuje serce odważne i mężne


"Śmierć Rotmistrza Pileckiego"
 -w Kłodzku, 28.02.2015 (sobota), godz.17.00, Kino Dąbrówka

Rolę żony Pileckiego - Marię Pilecką zagrała kłodzczanka, Gabriela Muskała


           Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kłodzku w 2015 roku zaczynamy już 28 lutego w sali widowiskowej Kina Dąbrówka o godz. 16.30. Wtedy to zaczniemy wsłuchiwać się w teksty i piosenki przygotowujące nas do lepszego odbioru obrazu filmowego (Teatr Telewizji, scena faktu) poświęconego Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Seans zacznie się o godz. 17.00. Sprzedaż biletów w cenie 5 zł w Galerii pARTer w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Dla kogo przeznaczony jest ten film? Chciałby się powiedzieć - dla wszystkich. Z pewnością jest jakieś ograniczenie wiekowe (12 lat), ale będąc rodzicem, dziadkiem, zastanawiając się nad tym, czy zabrać swoją pociechę na seans odpowiedzmy sobie jasno: czym na co dzień karmi się ten młody człowiek? I czy chcąc uchronić przed prawdą nie wpuszczamy młodych ludzi w paszcze gier, filmów, które w ciągu 20sekund przelewają tyle krwi, ile zostało przelane w czasie niejednej wojny? W ten sposób nie ukształtujemy serc odważnych i mężnych, gotowych do oddania życia za Polskę...
         "Śmierć Rotmistrza Pileckiego" to dzieło jakich mało w polskiej kinematografii. Fabularyzowany dokument Bugajskiego kapitalnie pokazuje system bezpieczeństwa w Polsce, który bezwzględnie i bezkrytycznie poddany był poleceniom i wskazówkom zza wschodnich mocodawców. Politycy, sędziowie, prokuratorzy wreszcie pracownicy służb bezpieczeństwa lojalnie wypełniali rozkazy radzieckich towarzyszy urzędujących na najważniejszych stanowiskach w powojennej Polsce. Nie było mowy o obiektywnym i uczciwym śledztwie. Tym bardziej nie można było spodziewać się sprawiedliwych wyroków. Tragizm bojowników AK oraz organizacji walczących o niepodległość zarówno z Niemcami i Rosjanami poległ na tym, iż wyroki skazujące, często na śmierć, zapadały nie w salach sądowych, lecz w gabinetach politycznych. 
        Pilecki został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1947 roku. Torturowano go fizycznie i psychicznie, oskarżono o zdradę i wytoczono proces będący ponurą kpiną z wymiaru sprawiedliwości. Wreszcie skazano go na karę śmierci – wyrok został wykonany. 
          „Oświęcim to była igraszka” – powiedział rotmistrz Witold Pilecki; igraszka w porównaniu z komunistycznym polskim więzieniem. Te słowa człowieka, który wymieniany jest wśród najodważniejszych na świecie wskazują na jego wielkość, siłę charakteru,a jednocześnie ukazują nam głębię podłości i zwierzęce wręcz odruchy niszczycielskie, które powodowały aparatczykami Związku Radzieckiego w Polsce. To dzieło trzeba zobaczyć. Trzeba się spotkać z Witoldem Pileckim i pozwolić jemu aby spojrzał nam, mi - głęboko w oczy. Prawda, siła, pokora, miłość do rodziny, ale i do rodziny poszerzonej, jaką była dla niego Polska sprawią, że o odrobinę inaczej zaczniesz patrzeć na codzienność. Jak? Przyjdź, zobacz, przekonaj się! Zapewniam - warto!
Jarosław Komorowski

V-ki zwycięstwa dla uczestników Biegu Tropem Wilczym w Kłodzku


           Uczestnicy Biegu Tropem Wilczym w Kłodzku będą spożywać "V-ki zwycięstwa", tzn. półkruche ciastka w kształcie litery V z dużą dawką cukru (najlepiej gruboziarnistego). V-ki będą wykonywane przez mieszkańców Kłodzka, wśród których prym wiodą uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kłodzku. 
          Spożywanie tych ciasteczek ma dla nas podwójne znaczenie:
- wspominanie zwycięstwa i zaangażowania, jakie było udziałem żołnierzy niezłomnych oraz tych którzy dostarczali żywność ukrywającym się żołnierzom;
"V", jak "VICTORIA", czyli zwycięstwo; uczestnicy Biegu będą częstowani V-kami, aby uzupełnić brak kalorii, ale jeszcze bardziej, aby nawiązać do społecznej solidarności, która pączkowała w różnych środowiskach w czasie działania podziemia zbrojnego w naszej ojczyźnie na początku II połowy XX wieku; z licznych wspomnień pisanych przez żołnierzy niezłomnych dowiadujemy się, jak ważne znaczenie posiadały grupy zajmujące się dostarczaniem żywności i pieniędzy do jednostek AK ukrywających się w lasach i nie tylko; to pierwsze znaczenie nawiązuje do zwycięstwa, które w tysiącach przypadków, konkretnych życiorysów, okupione było ofiarą życia; my natomiast mamy obowiązek o ich zwycięstwie, o odwadze i wierności Polsce mówić, przypominać, nawiązywać do ich życiorysów, niejako karmiąc się nimi, jak uczestnicy Biegu "V-kami zwycięstwa",
- spożywanie słodkich ciastek jako symbol - karmienie się historią ("Historia jest nauczycielką życia", poznając historię mamy szansę na uniknięcie wielkich i tych mniejszych błędów naszych przodków);
poprzez spożywanie ciastek w kształcie litery "V" chcemy upewniać się nawzajem o tym, że zwycięstwo Polski i Polaków, (a więc moje i twoje) jest możliwe wtedy, gdy "nakarmieni rzetelną wiedzą historyczną" będziemy potrafili i chcieli budować naszą Ojczyznę; nie może się to stać bez odniesienia do solidnego, opartego na prawdzie poznania historii Polski; przygotowując V-ki, a następnie częstując nimi uczestników Biegu przeżywamy na nowo historię, która działa się na oczach naszych rodziców lub dziadków; wiemy, że aby zwyciężać współcześnie, aby wygrywała Polska, a my wraz z nią, potrzeba zaangażowania wielu, choćby po to, aby następnym pokoleniom przekazać prawdę o wydarzeniach XX wieku; 
             Poniżej prezentujemy przepis na ciastka krucho - drożdżowe. Zapraszamy do wykonywania tych ciastek i przyniesienia ich na metę Biegu w Kłodzku. Osoby zainteresowane tego typu pomocą przy organizacji biegu prosimy o zgłoszenie tel. 500-224-135.
        Przepis - kliknij więcej, poniżej.

Plan Biegu w Kłodzku

     
          Prezentujemy mapkę Biegu TROPEM WILCZYM w Kłodzku. Bieg zaczyna się o godz. 12.00 przy Pomniku Żołnierza Polskiego w Parku Sybiraków, na ul. Zawiszy Czarnego. Następnie biegnący kierować się będą kładką na ul. Daszyńskiego, potem przez Plac Franciszkański, Most Św. Jana w kierunku Ratusza. Stamtąd ulicą Armii Krajowej do Wojska Polskiego, dalej w kierunku ul Zawiszy Czarnego; po przebiegnięciu tej pętli udajemy się po raz drugi kładką w kierunku kościoła Franciszkanów, zabytkowym mostem w kierunku ratusza i dalej - wbiegamy na Twierdzę Kłodzką głównym wejściem. Zakończenie Biegu, dekoracja medalami oraz inne wydarzenia związane z Biegiem będą miały miejsce przy czołgu na Twierdzy Kłodzkiej. 
        Serdecznie  zapraszamy uczestników, ale także kibiców. Prosimy o ustawianie się na trasie Biegu i przybycie z symbolami, które naszym biegnącym dodadzą otuchy i przypomną dla jakiej sprawy biegną. A ta sprawa na imię ma Polska, konkretnie chodzi o uczczenie pamięci o Żołnierzach Podziemia Zbrojnego,zwanych Żołnierzami Wyklętymi. Dlatego zabrać z sobą można:
- flagi Polski (mniejsze, większe, średnie - ale wszystkie biało-czerwone!),
- wydrukowane plakaty bądź wizerunki naszych Bohaterów Niezłomnych (internet od kilku lat zapełnia się treściami związanymi z upamiętnieniem Żołnierzy, dla których nie było granicy w miłości Polski dlatego łatwo znaleźć materiały nas interesujące),
         Bądźmy razem tego dnia! Oddajmy hołd tym, którzy walczyli za naszą wolność i przelali krew! Nie może zabraknąć Ciebie!
Jarosław Komorowski

piątek, 6 lutego 2015

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Kłodzku (2015)


Sobota, 28.02.2015

godz. 16.30 - śpiew pieśni patriotycznych, zwłaszcza tych związanych z Żołnierzami Wyklętymi całym Podziemiem Niepodległościowym (sala widowiskowa KCKSiR)

godz. 17.00 - pokaz filmu (teatr TVP) - "Śmierć Rotmistrza Pileckiego"


Niedziela

godz. 10.00 - 12.00 - pobieranie pakietów startowych, rejestracja uczestników (Galeria pARTer, KCKSiR),

godz. 11.00 - Msza Św. za Polskę - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku (oo. jezuici)

godz. 12.00 - rozpoczęcie Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM w Parku Sybiraków
                 
godz. 13.00 - zakończenie Biegu (gdzie ? informacja wkrótce!), rozdanie medali i materiałów edukacyjnych, niespodzianka (informacja wkrótce)

Z  A  P  R  A  S  Z  A  M  Y  !  !  !

Informacje o Biegu Tropem Wilczym - 1.03.2015

Idea, cel biegu: Główną ideą biegu jest oddanie hołdu wszystkim „niezłomnym”, którzy oddali życie za naszą ojczyznę. Nie liczy się czas i szybkość pokonania wyznaczonej trasy. Najważniejszy jest sam udział.
Patronat: Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM odbędzie się pod honorowym patronatem burmistrza miasta Kłodzka - p. Michała Piszko
Miejsce rozpoczęcia biegu: Park Sybiraków 
Czas rozpoczęcia: 12.00
Zapisy: w panelu zapisów na stronie www.tropemwilczym-klodzko.blogspot.com 
Osoby przed ukończeniem 18 roku życia: konieczna pisemna zgoda rodziców wysłana na adres KCKSiR z dopiskiem "TROPEM WILCZYM"; zgodę taką można także przynieść do sekretariatu KCKSiR
Ilość miejsc:  jest ograniczona i wynosi 250 osób
Dystans: 1963 m (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek), mapa wkrótce na naszej stronie
Rejestracja uczestników i pobieranie materiałów startowych (koszulka oraz nr startowy) - Galeria Sztuki pARTer w KCKSiR, od godz. 10.00
Oświadczeni o stanie zdrowia: każdy uczestnik w dniu Biegu przed pobraniem pakietu startowego jest zobowiązany do podpisania i złożenia oświadczenia ostanie zdrowia; osoby niepełnoletnie takie oświadczenia składają wraz ze zgodą na uczestnictwo w Biegu wcześniej u organizatora lokalnego - pobierz oświadczenie
Prezenty, niespodzianki: każdy zapisany uczestnik otrzyma koszulkę z jednym z bohaterów podziemia niepodległościowego, okolicznościowy medal oraz materiały edukacyjne o Żołnierzach Wyklętych
Dodatkowo:  W czasie trwania imprezy prowadzona będzie zbiórka publiczna na budowę Szkoły z Polskim Językiem Nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezes II Zarządu WiN).
Koordynator projektu: Jarosław Komorowski (komorowskijaroslaw@gmail.com, tel. 500-224-135)

         Organizatorem Ogólnopolskim Biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja. Organizatorem Lokalnym jest Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.
W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH KILKU DNI W TYM MIEJSCU ZOSTANIE OPUBLIKOWANY PEŁNY REGULAMIN BIEGU TROPEM WILCZYM W KŁODZKU
Więcej informacji, imprezy towarzyszące - wkrótce!

środa, 4 lutego 2015

Zaproszenie do udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - TROPEM WILCZYM


         1 marca 2015 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz trzeci organizuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne oraz może być ciekawe dla osób w każdym wieku.
        W tym roku do grona miast, w których organizowany jest bieg dołączyło Kłodzko.TROPEM WILCZYM - to hasło, nazwa biegu, która wiąże się z fragmentem wiersza Zbigniewa Herberta
"Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy." 
       Historia, a zwłaszcza historia Polski nie prowadzi prostą drogą, ubitym traktem, a leśnymi chaszczami i wśród odgłosów wystrzałów, z ujadaniem wroga na karku. Dobrze jest się porządnie historii nauczyć…bo Ona uczy. Tak by nie przerabiać szczególnie dramatycznych rozdziałów powtórnie. Dlatego przypominamy kim byli Żołnierze Wyklęci, chcemy aby pamięć o nich i świadomość ceny, jaką wielu Polakom przyszło zapłacić za naszą wolność rosła w społeczeństwie, zwłaszcza wśród ludzi młodych.