Blisko 350 biegaczy, malownicze trasy prowadzące brzegiem Nysy Kłodzkiej, zabytkowym Mostem Św. Jana, meta na Twierdzy Kłodzkiej. To tylko niektóre aktrakcje, które czekały na młode i nieco starsze wilki, które miały do wyboru Małą (1963 m) i Dużą Watahę (9 km). Śpiew pieśni patriotycznych, ognisko, wojskowa grochówka i poczęstunek przygotowany przez Urząd Miasta w Kłodzku, wreszcie losowanie wejściówek na "Historię Roja" dopłeniły całości świętowania. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych pozwolił na odkrycie sylwetek wspaniałych żółnierzy, którzy nie pozwolili sobie na to nigdy, aby ktoś ich złamał, którzy są prawdziwymi bohaterami, których nie trzeba bronić przed teczkami. Biegnąc tropem wilczym odkrywaliśmy w sobie pokłady energii i motywacji do wzięcia naszego "tu i teraz" w swoje ręce i kształtowania swojego życia w wolnej Polsce w oparciu o wartości i ideały tych, których pamięć czciliśmy, których podobizny widniały na naszych koszulkach.
Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod byłą siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kłodzku na ul. Grunwaldzką (obecnie Przedszkole nr 1 w Kłodzku) oraz Mszą Święta w kościele Wniebwozięcia NMP w Kłodzku (oo. jezuici) rozpoczęliśmy kłodzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Centralnym wydarzeniem był Tropem Wilczym - Bieg Pamięci.
O godz. 14.00 zgromadziliśmy się na płycie boiska obok stadionu w Kłodzku. To tam odśpiewaliśmy hymn Polski (4 zwrotki), przypomnieliśmy sobie cel i sens naszych sportowych zmagań oraz wysłuchaliśmy powiatania p. burmistrza Michała Piszko oraz ks. Mateusza Urdzeli, który rozpoczął bieg w imieniu dziekana kłodzkiego ks. Juliana Rafałka. Po przejściu na linię startu obserwowaliśmy początek dwóch biegów: Małej Watahy - 1963 m (choć tak naprawdę biegnący pokonali jeszcze dystans wbiegnięcia na Twierdzę Kłodzką, czyli jakieś + 500 m) oraz Dużej Watahy - 9 km. Okrzyk "cześć i chwała - bohaterom!" poprzedził start obydwu grup.
Biegi w Kłodzku, a konkretnie ostatni 2 km etap rozgrywany był w przepięknej scenerii naszego miasta: brzeg Nysy Kłodzkiej,
Most Św. Jana, rynek - to miejsca znane wielu turystom, którzy conamniej raz tutaj byli. Meta zlowalizowana została na Twierdzy Kłodzkiej. To niewątpliwe ożywienie tego miejsca jeszcze przed wiosennym ożywieniem turystycznym. Ponadto mury tego miejsca będące systemem obronnym z XVII i XVIII wieku świetnie wkomponowały się w okoliczności biegu, którego celem było uczczenie pamięci żołnierzy wyklętych.
Nie sposób nie wymienić klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku i Związku Strzeleckiego; to właśnie wymieniona szkoła miała największą ilość uczniów na obydwu liniach startowych a oprócz tego niespełna 20 osób służyło swoją pomocą jako wolontariusze. Jest to zasługa nauczycieli i dyrekcji szkoły, którzy swoją otwartością i zrozumieniem tematu promowali wydarzenie wśród młodzieży oraz włączyli się aktywnie w uczestnictwo w imprezie.
To właśnie w tym miejscu - na Twierdzy Kłodzkiej, harcerze z 11 Kłodzkiej Drużyny Harcerskiej "Kajman" wręczali medale dumnym zdobywcom upragnionego celu biegu.
A dodać należy, że ostatni, kilkuset metrowy etap do najłatwieszych nie należy. Mimo tego na mecie zameldowali się wszyscy, których wspieraliśmy na starcie.
Ognisko, grochówka wojskowa przygotowana przez 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej, pokaz sprzętu wojskowego, ciastka zwycięstwa przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żelaźnie oraz uczennice Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kłodzku.
Posilić swoje ciała mogli wszyscy, któzy uczestniczyli w Biegu a także kibice i członkowie rodzin. Organizacją poczestunku i gościną na Twierdzy Kłodzkiej zajęli się pracownicy tego miejsca, pracownicy KKCKSiR oraz p. Burmistrz. Duże znaczenie miał osobisty i dobry kontakt z sekretarzem burmistrza - p. Danielem Jakubowskim.
Wolontariusze prowadzili zbiórkę na rzecz budowy pomnika upamiętniającego Polaków, którzy zmarli w czasie wielkiego głodu na Ukrainie.
Wolontariusze prowadzili zbiórkę na rzecz budowy pomnika upamiętniającego Polaków, którzy zmarli w czasie wielkiego głodu na Ukrainie.
Na zakończenie wspólnego spotkania zostały odśpiewane piosenki patriotyczne, m.in "Ostatnia kula" z repertuaru Lecha Makowieckiego oraz nastąpiło losowanie trzech podwójnych wejściówek na film "Historia Roja", który będzie można zobaczyć w Cinema 3 D w Kłodzku już od 4 marca 2016 roku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek, choćby najmniejszy sposób zaangażowali się w promowanie i przygotowanie a także sprawne i ciekawe przeprowadzenie Tropem Wilczym - Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jarosław Komorowski
Koordynator Biegu
Jarosław Komorowski
Koordynator Biegu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz